Back to top

Bazový sirup s medom? Dokonalá kombinácia

Nachádzate sa tu

Pridaný dňa 05 jún 2019

Existuje iba málo rastlín, o ktorých možno s istotou tvrdiť, že sú zdravé, chutné, voňajú a nos nad nimi neohŕňajú ani deti. Do tejto kategórie spadá i baza čierna.

Na úvod jedna zaujímavá informácia. Kvetom bazy boli v minulosti pripisované nadpozemské schopnosti. Podľa povier dokázala odvrátiť temné, zlé sily. Tehotné ženy zas verili, že bazové kríky im zabezpečia bezproblémový pôrod a prinesú celoživotné šťastie ich narodeným deťom.

Liečivá sila bazy

„Pred harmančekom zlož klobúk, pred bazou si kľakni.“ Aj toto príslovie podčiarkuje výsostné postavenie bazy čiernej medzi liečivými rastlinami. Jej kvet má rozsiahle využitie v liečebnej, ale i kulinárskej gastronómii. Mimoriadne obľúbené je bazový sirup, bazový med, likéry, šťavy, lekvár, ale napríklad aj limonáda.

Skvelý tip!

Bazový sirup ozvláštnite lístkami mäty alebo medovky, ktoré mu dodajú výdatnú porciu sviežosti. Bazový sirup kľudne pridajte aj do bieleho vína so sódou a s plátkom limetky, vďaka čomu vznikne lahodný nápoj na dlhé letné večery. Bazovým sirupom si môžete poliať lievance, palacinky alebo rôzne drobné ovocie. Bazový sirup možno použiť aj ako sladidlo do koktejlov, jogurtov či domácej zmrzliny.

Vitamínová bomba

Bazový sirup nie je iba chutným a voňavým nápojom, no pozitívne vplýva aj na zdravie človeka. Koniec koncov netreba zabúdať, že pochádza z prírody. Za všetky účinky spomeňme:

  • Ide o účinný liek na chrípku, nachladnutie a zápaly dýchacích ciest
  • Znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu
  • Podporuje funkciu obličiek a imunitný systém človeka

Kvet čiernej bazy má preukázateľný čistiaci efekt. Pomáha telu zbaviť sa nahromadených toxínov, lieči a pôsobí preventívne proti reume a dne, pomôže i v prípade problémov s močovými cestami a obličkami. Kvety bazy majú úžasné upokojujúce účinky na pleť. Ako pleťová voda vám pritom poslúži bazový čaj, ktorý necháte vychladnúť a pokožku ním za pomoci vaty ošetríte.

Sirup nájdete tu:

http://www.naturproduct.sk/sirup-s-medom-05l-bazovy